× Úvod O chatě Carmen Galerie Ceník Okolí Kontakty
☰ Menu
▼ Čeština

Chata Carmen

Atrakce v okolí Malé Úpy a tipy na výlety

Malá Úpa, nejvýše položená obec v České republice, nabízí nepřeberné množství aktivit pro zkušené sportovce, aktivní "dovolenkáře", rodiny s dětmi i pro ty, co hledají jen odpočinek či klidné poznávání nových a kouzelných míst České republiky. Nezáleží na tom, kdy k nám přijedete, v zimně ani v létě se u nás nudit nebudete.

V zimě zde najdete dva lyžařské areály, kde nejdelší sjezdovka měří 1200 metrů a její převýšení úctyhodných 200 metrů. Celé maloúpské okolí je protkáno běžkařskými tratěmi v čele s Krkonošskou magistrálou o celkové délce cca 24 km. Všechny trasy jsou pravidelně strojově upravovány.

V létě se můžete vydat na nejrůznější cyklistické či trekové výlety. Ten s nejnižší náročností, Pohádková stezka s pohádkami Marie Kubátové, je primárně určen pro rodiny s dětmi. Pro ty zkušenější vedou od chaty turistické cesty, které Vás zavedou horskou přírodou až na Sněžku.

Kulturní a společenský život v Malé Úpě kvete a sama obec jej velmi podporuje pořádáním nejrůznějších událostí: koncerty, výstavy, festivaly, soutěže, velmi populární závody na historických saních a lyžích, maškarní bály apod. Kdo nezažil, neuvěří. Stačí navštívit stránky Malé Úpy.

Malá Úpa

 • Skibusová zastávka: 100 m
 • Autobusová zastávka: 100 m
 • Česko-Polský hraniční přechod: 2.2 km
 • Upravované běžecké trasy: 50 m
 • Ski areál Pomezní boudy: 2 km
 • Ski areál U Kostela: 2.5 km

Východní Krkonoše

 • Bobová dráha (Pec pod Sněžkou): 13 km
 • Lanovka na Sněžku: 14 km
 • Lanovka na Černou horu: 26 km
 • Zámek Adršpach: 48 km
 • Ratibořice: 49 km
 • Golf (Mladé Buky): 20 km

Pro rodiny s dětmi

 • Pohádková stezka
 • Aquapark Jánské Lázně: 19 km
 • Aquapark (Kowary - Polsko) 16 km
 • Letní koupaliště Trutnov: 29 km
 • Vyjížďky na koních (Svoboda nad Úpou): 16 km
 • Safari Dvůr Králové: 48 km

Na co se těšit v Malé Úpou

Kostel sv. Petra a Pavla v Malé Úpě

Dominantou a symbolem Malé Úpy je kostel sv. Petra a Pavla. Kostel nechal vybudovat koncem 18. století budoucí císař Josef II., doprovázený známým generálem Laudonem. Ve své době byl kostel nejvýše položeným kostelem v Čechách (975 m. n. m.). V zimním období je kostel sice zavřený veřejnosti, ale v letních měsících se v něm konají pravidelné bohoslužby.

Půjčovna koloběžek a elektrických kol

Hitem posledních sezón se staly koloběžky a elektrická horská kola. Obzvláště v letním období na elektrických kolech dokážete prozkoumat neuvěřitelně velký rádius nádherné krkonošské přírody.

Pivovar Trautenberk

Při návštěvě Malé Úpy byste neměli opomenout navštívit jeden z nejmladších minipivovarů v Krkonoších Trautenberk, založený v roce 2015. Můžete zde ochutnat mj. spodně kvašenou jedenáctku, polotmavou třináctku svrchně kvašenou čtrnáctku a mnoho dalších.

Ski areály

Malá Úpa disponuje dvěma hlavními Ski areály Pomezky a U Kostela a několika dalšími samostatně ležícími vleky na menších svazích. Návštěvníci mají k dispocizi 12 sjezdových tratí, ty nejdelší z nich měří až 1200 metrů a jejich převýšení je 200 metrů.

Zajímavosti pro rodiny s dětmi

Pohádková stezka

Unikátní projekt, jenž vznikl v roce 2008, provází malé i velké návštěvníky napříč Malou Úpou po stopách tvorby Marie Kubátové. Slavná česká spisovatelka a dramatička, jež posbírala a sepsala Krkonošské pohádky, potažmo našeho Krakonoše.

Pohádková stezka měří celkem 17 km a obsahuje 10 tematických zastávek, kde si výletníci mohou jednotlivé pohádky přečíst v několika jazycích, kromě češtiny v angličtině, němčině a polštině. Každá zastávka obsahuje tajný symbol a za sesbírání všech symbolů Vás bude čekat odměna v podobě maloúpského groše. Více informací v Infocentru Malá Úpa.

ZOO Safari Dvůr Králové

Safari ve Dvoře Králové patří k nejvýznamnějším zoologickým zahradám v Evropě a zároveň největší, co do počtu chovaných zvířat, v České republice. Ideální destinace pro rodinný výlet jen 45 minut autem od chaty Carmen (cca 48 km).

Aquaparky Jánské Lázně (CZ) a Karpacz (PL)

Pouhých 20 minut autem (19 km) naleznete v Jánských Lázních krásný aquapark s řadou procedur s léčivými účinky pro dokonalou relaxaci a regeneraci. Opačným směrem cca 28 minut od chaty, tentokráte na polské straně, je další krásný, do krkonošské přírody zasazený, aquapark a SPA Karpacz.

Poznejte krásy východních Krkonoš

Sněžka (1603 m. n. m.)

Nejvyšší horu České republiky netřeba představovat. Vrchol je dosažitelný lanovkou z Pece pod Sněžkou nebo pro ty odvážnější pěšky z chaty Carmen - krásná dvouhodinová procházka měřící 5,5 km + cesta zpátky... :).

Bobová dráha v Peci pod Sněžkou

Mezi velmi oblíbené atrakce patří také 900 metrů dlouhá bobová dráha v Peci pod Sněžkou, kde dvoumístné vozíky dosahují rychlosti 40km/hod. Děti od 8 let mají povoleno jezdit bez doprovodu rodičů a děti do 3 let mají vstup zdarma.

Černohorské rašeliniště

Černohorské rašeliniště je přírodní rezervace, která je člověkem téměř nedotčena. K vidění je spousta vzácných rostlin. Po dřevěných chodnících lze projít naučnou stezku se spoustou vzácných rostlin a živočichů. Celková rozloha tohoto unikátního ekosystému je 65ha a největší hloubka 2,5 m.

Pramen Labe a Pančavský vodopád

Návštěvu jednoho z turisticky nejoblíbenějších míst Krkonoš, pramen naší největší řeky Labe, je lépe plánovat jako celodenní výlet a přiblížit se do Špindlerova Mlýna nejraději automobilem. Jen necelých 30 minut od pramene Labe můžete vidět kouzelný Pančavský vodopád.

Adršpašsko-Teplické skály

Unikátní seskupení pískovcových skal skládající se ze 1700 skalních věží, které láká nejen české turisty, ale i turisty z celé Evropy, je rozloženo na ploše 20 km2 ve výšce 500 m. n. m. K vidění nejsou jen krásně tvarované pískovcové věže, ale i řada skalních jezírek či vodopádů. Na největším jezírku uprostřed skal lze objednat plavbu na pramici a skály samotné jsou hotovým rájem pro horolezce.

}